Kaip darbuotojams reikėtų elgtis karantino laikotarpiu Lietuvoje, kalbamės su Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininke Inga RUGINIENE:
– Ką darbuotojams reikėtų dabar žinoti?
– Jei nėra galimybės dirbti nuotoliniu būdu, darbdavys turi pasirūpinti darbuotojų sveikata, aprūpinant juos dezinfekciniu skysčiu, muilu. Taip pat turėtų būti daromos dažnesnės pertraukos, kiek įmanoma turi būti laikomasi atstumų ir vengiama fizinio kontakto. Iki 10 m. vaikų turintys darbuotojai dėl karantino gali kreiptis nedarbingumo pažymėjimo.
Jeigu darbdavys ne dėl darbuotojų kaltės negali užtikrinti viso darbo krūvio, skelbiama prastova. Pirmą dieną darbdavys apmoka 100 proc. vidutinio atlyginimo, kitas dvi dienas – trečdalį, o likusį laiką – 40 proc. vidutinio darbuotojo atlyginimo, bet ne mažiau nei minimalus atlyginimas.
– Pasigirsta, kad darbdaviai darbuotojus skatina eiti neapmokamų atostogų.
– Neapmokamų atostogų metu 10 dienų darbuotojas išlaiko socialines garantijas. Po to žmogus netenka socialinių garantijų. Todėl piktnaudžiavimo tuo neturi būti.
Mus pasiekė žinia, kad kai kuriose biudžetinėse įstaigose žmonės verčiami eiti neapmokamų atostogų. Tai yra nepateisinama, nes šios įstaigos yra pasitvirtinusios metinius biudžetus, kuriuose įskaičiuoti atlyginimai darbuotojams visiems metams. Tokius piktybinius darbdavius gaudysime ir skųsime.
eigu mes atimsime iš žmonių pinigus, grės didelė krizė, iš kurios vargu ar išsikapstysime.
– Ar galima tikėtis, kad valstybės skirta parama darbdaviai pasidalins su darbuotojais?
– Žinoma, darbdavys suinteresuotas pirmiausia padengti savo nuostolius ir tik vėliau galvoti apie darbuotoją, todėl svarbu sustiprinti kontrolės mechanizmus ir aktyviai pranešinėti apie visus piktybiškus atvejus. Šalį ištiko bėda ir tik nuo mūsų susikaupimo priklausys, kaip mes ją įveiksime.
– Nuo balandžio 1 d. gali atsirasti dalinio darbo išmoka, kuri būtų skiriama darbuotojams saviizoliacijos metu. Ar tai reiškia, kad darbdavys atleidžiamas nuo darbo užmokesčio mokėjimo tuo laikotarpiu?
– Dalinis darbas bus dviejų žaidėjų atsakomybė: 40 proc. prisideda darbdavys, o 60 proc. – valstybė. Tai atvejai, kai darbuotojui tenka tik dalis jo krūvio, tad dalinis darbo apmokėjimas turės būti. Kartu valstybė prisidės prie žmogaus pajamų netekimo. Kitais atvejais būtų pažeidžiamos darbuotojo teisės.
– Šios priemonės atsiradimas rodo, kad karantinas, tikėtina, bus pratęstas?
– Kol kas niekas negali pasakyti, kaip viskas vyks. Situacija keičiasi kasdien. Bet reikėtų nusiteikti, kad greičiausiai karantinas bus pratęstas. Visiems reikia susikaupti ir dabar yra ypač svarbus bendruomeniškumas, solidarumo jausmas ir supratimas. Dabar turime dirbti kaip viena didelė komanda. Laikas pagaliau susidraugauti su kaimynais, kooperuotis ir padėdami vieni kitiems išgyventi šį sunkų laikotarpį.