21 May JUNGTINĖS ATSTOVYBĖS INFORMACIJA
Pastaruoju metu, artėjant teisės aktų projektų, susijusių su VMU valdymo formos ir teisinio statuso keitimu svarstymams bei sklindant gana dviprasmiškai informacijai, įmonės darbuotojai turi daug nuogąstavimų ir baimių dėl šio proceso ekonominių ir socialinių pasekmių. Užtikriname, kad VMU veikiančių profesinių sąjungų Jungtinė atstovybė sieks, jog tiek su įmonės statuso keitimu, tiek su galimais struktūriniais pertvarkymais susijusios procedūros būtų atliekamos laikantis LR Darbo kodekso ir kitų teisės aktų taip, kaip pasiekėme, kad jų būtų laikomasi vykdant ne vieną iki šiol vykusią VMU struktūrinę pertvarką.
Norime paneigti nepagrįstas kalbas, kad VMU tapus akcine bendrove, nustos galioti VMU kolektyvinė sutartis. Tiek kolektyvinė sutartis, tiek vėliau sutartų jos priedų galiojimas pratęstas iki 2025 m. gruodžio 31 d., o sutarties 1.4.3. punktas užtikrina, kad pasikeitus tiek VMU vadovams, tiek VMU pavaldumui, sutartis lieka galioti pareigų ir teisių perėmėjui.
Pakeitus valdymo formą į akcinę bendrovę, VMU vis tiek turės valstybės valdomos įmonės statusą, todėl profesinių sąjungų nariams liks galioti Nacionalinės kolektyvinės sutarties nuostatos.
Kad įmonei tapus akcine bendrove visų darbuotojų darbo santykiai bus tęsiami, išlaikant nepakitusią darbuotojų ekonominę ir socialinę padėtį, tikina ir įmonės vadovybė.
Primename, kad teisinio statuso keitimo procesai gali vykti tik LR Seimui priėmus atitinkamas Miškų įstatymo pataisas.
Taip pat informuojame, kad šiuo metu JA įgalioti nariai dalyvauja darbo grupėje, kuri rengia siūlymus VMU Darbo užmokesčio sistemos tobulinimui. Teikiame siūlymus ir dedame visas pastangas, kad Darbo užmokesčio sistema būtų kuo teisingesnė. Siekiame, kad bent dalis darbuotojams palankių pakeitimų būtų įgyvendinti anksčiau, nelaukiant struktūrinių pokyčių įmonėje. Manome, kad tai prisidėtų prie darbuotojų didesnio lojalumo įmonei, mažintų jų baimes ir nuogąstavimus.
VMU Profesinių sąjungų jungtinė atstovybė