LMPF | Vaiko priežiūros atostogos nuo 2023-01-01
18686
post-template-default,single,single-post,postid-18686,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Vaiko priežiūros atostogos nuo 2023-01-01

Vaiko priežiūros atostogos nuo 2023-01-01

Nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigalioja naujos teisės aktų normos, kuriomis keičiamos vaiko priežiūros atostogos. Pakeitimai atlikti remiantis Europos Sąjungos direktyva „Dėl tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros“. Pakeitimais nuo 2023 m. įvedami privalomi vaiko priežiūros mėnesiai tiek tėvui, tiek ir motinai. Apie šiuos pasikeitimus ir pakalbėsime.

Vaiko priežiūros atostogos – privalomi priežiūros mėnesiai

Taigi, pakeitimais nuo 2023 m. numatyta, kad tiek tėvas, tiek motina bent po 2 mėnesius prižiūrėtų gimusį vaiką, o likęs vaiko priežiūros laikas būtų dalijamas pagal šeimos norus. Šiais pakeitimais siekiama kuo daugiau įtraukti vyrus į šeimos gyvenimą, užtikrinti tinkamą bendravimą su vaikais, o moterims atitinkamai suteikti tinkamas galimybes išlikti darbo rinkoje.

Kaip ir minėjome, naujoji tvarka įsigalios nuo 2023 m. sausio 1 d. Vadinasi, senoji tvarka bus taikoma tėvams, kurių vaikai gimė iki 2023 m., o naujoji – tėvams, kurių vaikai gimė po šios datos. Kaip ir anksčiau, tėvai galės pasirinkti, ar vaiką prižiūrėti, iki jam sukaks 18 mėnesių, ar iki vaikui sueis 24 mėnesiai. Išlieka galimybė prižiūrėti vaiką ir trečius metus, tačiau už šį laikotarpį, kaip žinoma, nebus mokama vaiko priežiūros išmoka.

Taigi, prižiūrint vaiką 18 ar 24 mėnesius, iš jų 2 mėnesiai bus laikomi neperleidžiamais (iš viso 4 mėnesiai – du motinai ir du tėvui). Jeigu vienas iš tėvų nepasinaudoja neperleidžiamais mėnesiais vaikui prižiūrėti, tuomet bendra vaiko priežiūros išmokos gavimo trukmė sutrumpėtų iki 16 arba 22 mėnesių. Taip pat svarbu paminėti, kad seneliai negalės pasinaudoti neperleidžiamais vaiko priežiūros mėnesiais, nes jie skirti tik tėvams. Tačiau, kaip ir anksčiau, seneliai galės prižiūrėti vaikus ir gauti vaiko priežiūros išmokas už likusį laiką.

Svarbu paminėti, kad tėvas savo neperleidžiamais mėnesiais galėtų pasinaudoti bet kada, kol vaikui sueis 18 ar 24 mėnesiai. Vadinasi, neperleidžiamais mėnesiais tėvas gali pasinaudoti 17-tą ir 18-tą mėnesį ar kitu laiku.

Dviem neperleidžiamais atostogų mėnesiais bus mokama 100,54 proc. dydžio išmoka nuo atlyginimo „į rankas“. Vadinasi, šiais laikotarpiais vaiko priežiūros išmoka nesiskirs nuo gaunamo darbo užmokesčio.

Daugiau informacijos Mokymų klubo seminaruose – https://mokymuklubas.lt/seminarai/buhalteriniai-mokymai-seminarai/