LMPF | Lietuvos bankas siūlo 2023 m. MMA kelti iki 867,67 eurų
18665
post-template-default,single,single-post,postid-18665,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Lietuvos bankas siūlo 2023 m. MMA kelti iki 867,67 eurų

Lietuvos bankas siūlo 2023 m. MMA kelti iki 867,67 eurų

Birželio 21 d. Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus viršininkė Kotryna Tamoševičienė Trišalės tarybos posėdyje teigė, jog minimali mėnesio alga (MMA) kitais metais turėtų būti 867,67 euro neatskaičius mokesčių arba apie 610 eurų į rankas, jeigu mokesčiai nesikeistų.

Anot jos, toks MMA dydis apskaičiuotas pagal Trišalės tarybos sutartą formulę ir siūloma nuo jos nenukrypti, kad diskusija dėl MMA būtų grindžiama ekonominiais argumentais. „Tačiau matome, kad šiuo metu ekonomikos neapibrėžtumas yra didelis, ekonomikos augimo rizikų balansas yra neigiamas. Todėl palaikytume atsargesnių sprendimų paiešką, pavyzdžiui, vėlesnį sprendimo dėl MMA priėmimą ar MMA didinimą dalimis“, – Trišalės tarybos posėdyje kalbėjo K. Tamoševičienė.

Darbdavių atstovai Trišalės tarybos posėdyje prieštaravo, kad MMA būtų didinama tiek, kiek siūlo Lietuvos bankas. Kitu atveju dalis verslų esą būtų priversti bankrutuoti. Be to, toks spartus minimumo didinimas lemtų prastėjantį konkurencingumą. Kita vertus, dalis verslo atstovų ir valdininkų ragino keisti MMA skaičiavimo formulę, nes ji neva neatspindi, kaip atlyginimų augimas siejasi su produktyvumu.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė pritarė Lietuvos bankui, kad formulės nereikia keisti. „Diskusijas pradėti net nekorektiška, pirmiausia turit būti išspręstas šitas klausimas. Jūs norite pakeisti formulę prieš priimant sprendimą? Šiandien gyvename pagal šios dienos susitarimą (…) Primygtinai siūlau šito klausimo šiandien nespręsti. Elgiatės nekorektiškai“, – kalbėjo I. Ruginienė.

Ji taip pat kritiškai įvertino pastabas dėl našumo didinimo: „Darbo našumas ir produktyvumas – yra darbdavio įrankis, tai darbdavys ir turi pasistengti. Kuo čia dėtas darbuotojas, darbuotojo atlyginimas?“.

Įvyko balansavimas dėl to, kad Trišalės tarybos Darbo santykių komisijoje toliau būtų nagrinėjami trys klausimai: MMA apskaičiavimo formulė, našumo kriterijus joje ir nepamokestinamojo pajamų dydžio keitimas. Profesinių sąjungų atstovai balsavo prieš, o darbdavių ir Vyriausybės atstovai – už.

LPSK informacija