LMPF | Vasario 8 d. „Achemoje“ prasideda neterminuotas streikas!
18497
post-template-default,single,single-post,postid-18497,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Vasario 8 d. „Achemoje“ prasideda neterminuotas streikas!

Vasario 8 d. „Achemoje“ prasideda neterminuotas streikas!

Achemos darbuotojų profesinės sąjungos (ADPS) taryba vienbalsiai balsavo dėl streiko skelbimo. Jo pradžia – vasario 8 d., 8 val.

„Profesinė sąjunga padarė viską, kad su bendrovės atstovais būtų susitarta gražiuoju. Vis tik nei argumentai, nei situacijos analizės, nei piketai, nei apeliavimas į duotų pažadų laikymąsi niekur neatveda jau kelerius metus. Kolektyvinė sutartis nepasirašyta, informacija slepiama, netrūksta nesiskaitymo su darbuotojais, įvairių pažeidimų. Papildomą įtampą kelia ir nežinia dėl darbdavio vienašališkai priimtos darbo užmokesčio sistemos: su ja darbuotojai supažindinti sausio paskutinėmis dienomis, tačiau taikymas numatytas atbuline data – nuo sausio 1 d. Darbuotojai paskaičiavo, kad dėl šios naujos tvarkos dalis jų nukentės – atlyginimai per mėnesį sumažės daugiau kaip 100 eurų. Dėl to nebematome kitos galimybės – telieka streikuoti“, – padėtį apibendrina ADPS pirmininkė Birutė Daškevičienė.

Pažymėtina, kad gruodį paskelbta, jog „Achemos grupė“ per 9 praėjusių metų mėnesius uždirbo 58,182 mln. eurų audituoto nekonsoliduoto grynojo pelno. Kitaip tariant, 64,8% daugiau nei užpernai, kai jis buvo 35,309 mln. eurų. AB „Achema“ 2021 m. taip pat dirbo pelningai, tačiau darbuotojams metinių premijų už pasiektus rezultatus neišmokėjo. Jei būtų pasirašyta kolektyvinė sutartis, darbuotojams priklausytų dviejų tarifinių darbo užmokesčių premija.

Streikas yra skelbiamas dėl AB „Achema“ kolektyvinės sutarties pasirašymo dėl šių reikalavimų:

  • Darbuotojų tarifinį darbo užmokestį indeksuoti kartą per metus, dėl konkretaus indeksacijos dydžio ateinantiems metams susitarti iki metų pradžios.
  • Visiems darbuotojams skirti vienkartinį paskatinimą už metinius rezultatus, priklausomai nuo pasiektų rezultatų.
  • Susitarti dėl ilgesnės nei numatyta Darbo kodekse viršvalandžių trukmės.
  • Darbo apmokėjimo sistemą nustatyti kolektyvine sutartimi bei su ja supažindinti visus darbuotojus.
  • Pasirašyti AB „Achema“ kolektyvinę sutartį, kuri galiotų 2 metus.

Gruodį organizuotas slaptas ADPS narių balsavimas dėl streiko skelbimo parodė, kad jam pritaria virš 80 proc. ADPS narių – tai sudaro 30 proc. AB „Achema“ darbuotojų. „Pagal įstatus reikia 25 proc. narių pritarimo dėl streiko skelbimo – surinkome virš 80 proc. Tai aiškiai rodo įsisenėjusias problemas bendrovėje. Svarbu tai, kad palaikymą profesinės sąjungos iškeltiems reikalavimams reiškia ir AB „Achema“ darbuotojai, kurie nepriklauso profsąjungai – tiesiog balso teisę turėjo tik nariai“, – paaiškina ADPS pirmininkė.

„Jei viskas vyks sklandžiai, šis streikas bus pirmasis Lietuvoje, kai streikuos privatus sektorius. Deja, dėl sudėtingų streiko skelbimo procedūrų darbuotojams nėra lengva realiai pasinaudoti šia fundamentalia Tarptautinės darbo organizacijos įtvirtinta teise. Mums teisinės procedūros užtruko beveik dvejus metus“, – prideda ji.

ADPS veiksmus ir keliamus reikalavimus palaiko ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių profesinės sąjungos bei tarptautinės organizacijos. Jau anksčiau paramą išreiškė ne tik atskiros šalies profesinės sąjungos, šakinės organizacijos ar Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, bet ir tokios įtakingos tarptautinės profesinių sąjungų federacijos kaip Europos pramonės profesinė sąjunga (IndustriAllEurope) ar Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacija (EPSU).

LPSK informacija