LMPF | Medienos apskaitai išskaidrinti aplinkos ministras inicijuoja jos skaitmenizaciją
18229
post-template-default,single,single-post,postid-18229,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Medienos apskaitai išskaidrinti aplinkos ministras inicijuoja jos skaitmenizaciją

Medienos apskaitai išskaidrinti aplinkos ministras inicijuoja jos skaitmenizaciją

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pavedė ministerijos Miškų politikos grupei ir Valstybinių miškų urėdijai (VMU) parengti medienos apskaitos proceso schemą ir  skaitmenizacijos planą. Tai padaryta reaguojant į visuomenės iškeltas abejones dėl valstybinės medienos apskaitos skaidrumo.

„Ir ministerijos, ir urėdijos tikslas yra vienas – skaitmenizavus valstybinės medienos apskaitą, organizuoti procesus taip, kad šis sektorius veiktų skaidriai ir efektyviai. Nekertama ten, kur negalima, o ten, kur galima, – viskas bus matoma tiksliais ir patikimais skaičiais“, – sako Simonas Gentvilas.

Ministro pavedimu numatomos konkrečios užduotys, kurias įgyvendinus tikimasi ne tik daugiau skaidrumo ir geresnio visuomenės informavimo, bet ir didesnio efektyvumo bei ekonominio naudingumo.

Siekiant realiu laiku stebėti kertamos medienos tūrį, ministras pavedime nurodė rasti sprendimą dėl medkirčių, vadinamųjų harvesterių, automatizuoto medienos matavimo sistemų duomenų naudojimo nustatant apvaliosios medienos tūrį vykdant miško kirtimus visų rūšių kirtimų biržėse. Iki spalio 1 d. VMU turi pateikti Aplinkos ministerijai detalų planą, kaip bus įdiegtas ir taikomas fotogrametrinio apvaliosios medienos matavimo metodas.

Svarbu, kad VMU vadovautųsi ilgalaikiais planais, o  valstybiniai miškai būtų valdomi tvariai, todėl įmonė įpareigota iki spalio 1 d. ministerijai pateikti detalų planą dėl vieningos miškų valdymo informacinės sistemos, apimančios gamybą, priežiūrą ir apskaitą, įdiegimo. Ši sistema turi pradėti veikti ne vėliau kaip 2024 m. sausio 1 d.

Medienos ruošos skaitmenizavimas neturėtų tapti vienintele skaitmenizuojama sritimi, todėl ministro pavedime nurodyta, kad VMU 2022-2026 m. veiklos strategijos projekte būtų suplanuoti uždaviniai, susiję su apvaliosios medienos matavimo ir apskaitos sistemų tobulinimu bei vidaus kontrolės mechanizmų išplėtimu, taip pat būtų numatytos papildomos priemonės įmonės veiklos procesams skaitmenizuoti ne tik medienos ruošos, bet ir kitose srityse.

Prie minėtųjų pokyčių prisidės ir Aplinkos ministerijos pateiktos paraiškos „GovTech” konkursui, kurios pateko tarp laimėtojų ir bus įgyvendinamos. Viena paraiška buvo skirta nuolatiniam miškų kirtimo plotų bei savaime ataugančio miško ne miško žemėje stebėjimui iš kosmoso, analizuojant vaizdus. Kita – taksacijai modernizuoti įdiegiant lazerinio skenavimo būdą. Vien tik šių procesų automatizavimas jau būtų didžiulis postūmis skaidrumo ir efektyvumo linkme.

Tai tik pirmieji žingsniai skaidrinant medienos apskaitą. Ateityje planuojama vykdyti ir kitus projektus, kurie valstybinių miškų valdymui suteiktų daugiau aiškumo ir skaidrumo.

AM informacija