LMPF | Turi pasirinkimą: kolektyvo nemalonė ar sveikatos sutrikimai
18146
post-template-default,single,single-post,postid-18146,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Turi pasirinkimą: kolektyvo nemalonė ar sveikatos sutrikimai

Turi pasirinkimą: kolektyvo nemalonė ar sveikatos sutrikimai

Šiaulių ligoninėje dėl patirto ilgalaikio mobingo nusižudžius jaunai medikei Lietuvoje kilo diskusijos, kuriose pradėta ieškoti mobingo sveikatos priežiūros įstaigose priežasčių.

Pateikiame Lietuvos medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės Jolantos Keburienės komentarą.

„Darbo laiko norma suprantama kaip darbo sutartyje nustatyta darbo laiko trukmė, kurią darbuotojas vidutiniškai per tam tikrą laikotarpį turi dirbti darbdaviui, kad atliktų pareigas pagal darbo sutartį. Regis, darbuotojas, vadovaujantis Darbo kodeksu, yra laisvas pasirinkti ir Darbo sutartyje sutarti kokiu krūviu jam dirbti vienoje ar kitoje darbovietėje, bet…

Nors visa medikų bendruomenė garsiai išsako, kad jiems tenkantys darbo krūviai vis didėja ir darbuotojai yra ties fizinio bei emocinio išsekimo riba, darbdaviai paprastai nenori to pripažinti ir neskuba ieškotis naujų darbuotojų. O išėjusių ar susirgusių darbuotojų darbo krūvį vis dalina likusiems taip taupydami lėšas. Tą puikiai atskleidžia skelbimų kiekis darbo paieškų puslapiuose: nors medikų trūksta, tačiau skelbimų, su darbo pasiūlymais jiems, tikrai ne marios.

Būdus kaip priversti darbuotoją dirbti papildomai nemokant jam už viršvalandinį darbą darbdaviai jau įvaldė. Prisidengdami Covid- 19 situacijos sukelta ekstremalia padėtimi jie sveikatos priežiūros darbuotojus sveikatos padarė įkaitais. Kadangi priversti papildomai dirbti nei sulygta darbo sutartyje negali, jie prieš darbuotojus naudoja taip vadinamą „moralinį spaudimą“. Realiai darbuotojai turi pasirinkti iš dviejų variantų: aukoti savo sveikatą ir eiti į dirbti papildomai, gaunant tą patį darbo užmokestį, t. y. nemokamai dirbti papildomus darbus ar papildomas valandas, arba tapti savo kolegų „priešu“, nes nesutikus su darbdavio pasiūlytomis sąlygomis, likusiems bendradarbiams tenka didesnis darbo krūvis už kurį jiems neapmokama. O kad visa ši įvaldyta praktika atrodytų solidžiai ir nepriekaištingai, viskas apipinama vietinio vadovo nuolat keičiamais įsakymais ir tvarkų pakeitimais,“ – teigė J.Keburienė.

LPS “Solidarumas” inf.