23 Nov Naujoji ES miškų strategija – plataus užmojo dokumentas
Miškai užima apie 30 proc. žemės ploto, jie – 80 proc. pasaulio biologinės įvairovės namai. Miškai turi didžiulę socialinę, kultūrinę ir dvasinę vertę, atlieka daugybę funkcijų – nuo gamybinių iki aplinkos ir socialinių. Jie reguliuoja vandens ciklą, gerina oro kokybę ir sugeria anglies dioksidą. Man pačiam teko gimti miške, taigoje, todėl puikiai žinau miško svarbą, pažįstu gėrybes, kurias jis mums gali duoti…
Miškų sektorius ypač svarbi ES aplinkos ir ekonomikos dalis, turinti itin didelę reikšmę ieškant tvarių sprendimų dėl daugelio šių laikų iššūkių. Miškai užima apie 43 proc. ES ir apie trečdalį pasaulio paviršiaus ploto, ES miškų sektoriuje tiesiogiai dirba ne mažiau kaip 0,5 mln., o netiesiogiai – 2,6 mln. žmonių. ES vidaus ir tarptautiniai įsipareigojimai, tokie kaip Europos žaliasis susitarimas, JT darnaus vystymosi tikslai, Kioto protokolas, Paryžiaus susitarimas ir kiti, bus neįmanomi be išsamaus miškų sektoriaus naudos klimatui, ekosistemai ir ekonomikai įvertinimo.
Naujoji ES miškų strategija, kuriai Europos Parlamente pritarėme spalio mėnesį, apima priemones, stiprinančias politikos koordinavimą, užtikrina, kad būtų atsižvelgta į visą su miškais susijusią vertės grandinę. ES miškų strategija taip pat taps sąsaja tarp ES ir valstybių narių nacionalinių miškų politikų. Be to, ES galės aktyviai daryti įtaką kitoms šalims imdamasi veiksmų, kuriais būtų stabdomas miškų naikinimas ir skatinamas tvarus miškų išteklių valdymas. <…>
O kad atsigautų natūrali, ūkiška, savininkiška miškų priežiūra, reikia ištaisyti dabartinę perteklinę centralizaciją ir vėl priartinti politiką prie tų, kurie turės ją vykdyti, bendram darbui sujungti sprendimų priėmėjus ir miškininkus bei miškų savininkus. Manau, reikėtų pataisyti Miškų įstatymą, kad visiems, dabar jau 26 VMU padaliniams, būtų suteiktos juridinės galios. Tai galėtų būti vienas iš svarbesnių naujosios vyriausybės uždavinių miškų srityje.