LMPF | Norima pavojingai pakeisti Darbo kodeksą
17537
post-template-default,single,single-post,postid-17537,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Norima pavojingai pakeisti Darbo kodeksą

Norima pavojingai pakeisti Darbo kodeksą

Seimo liberalai pasinaudojo COVID-19 pandemija ir tebesitęsiančiu karantinu bei teikia Darbo kodekso pataisas, kurios darbuotoją paverstų dar silpnesne puse santykiuose su darbdaviu. Beje, nors pokyčių būtinumas grindžiamas koronavirusu, numatoma, kad pataisos galiotų neribotai. „Projekto inicijavimą paskatino šiuo metu susidariusi koronaviruso (COVID-19) situacija ekonomikoje bei siekis sudaryti palankesnes įdarbinimo ir įsidarbinimo sąlygas darbuotojams bei darbdaviams įteisinant nenustatytos apimties darbo sutartis“, – teigiama dokumente, kurį teikia visi 10 Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narių. Jie siūlo įteisinti naują darbo sutarčių rūšį – nenustatytos apimties darbo sutartis, pagal kurias darbuotojai galėtų būti samdomi be darbdavio įsipareigojimo mokėti bent minimalią algą ir be įsipareigojimo suteikti tam tikrą darbo valandų skaičių.

„Dėl susidariusios COVID-19 situacijos darbdaviams sunku įvertinti reikiamą darbuotojų kiekį dėl neaiškios ir nestabilios ekonominės padėties“, – tikina projekto autoriai, tačiau siūlo, kad pataisos įsigaliotų birželio 1 d., o galiojimo pabaiga iš viso nenumatyta.

Darbo užmokestis darbuotojui būtų mokamas tik už laiką, kurį darbuotojas turėjo vykdyti darbo funkciją pagal darbdavio kvietimą dirbti. Minimalioji darbo trukmė, kurią turėtų išdirbti darbuotojas, būtų aštuonios valandos per kalendorinį mėnesį, tad ir mėnesio alga galėtų siekti tik algą už 8 valandas. Negana to, darbuotojui pradėjus dirbti, kvietime dirbti nustatytą darbo valandų per darbo dieną skaičių, darbo režimą, darbo pabaigą darbdavys turėtų teisę vienašališkai pakeisti, įspėjęs darbuotoją vos prieš vieną darbo dieną. Be to, darbdavys galėtų vienašališkai nutraukti sutartį raštu įspėjęs darbuotoją vos prieš penkias darbo dienas. Tiesa, turėtų sumokėti pusės mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką.

Seimo liberalas prof. Kęstutis Glaveckas nuo „Vakaro žinių“ neslėpė, kad šios pataisos galiotų ne tik naujai įdarbinamiems darbuotojams, bet ir jau dirbantiems. Kitaip tariant, bet koks darbdavys kuo ramiausiai neterminuotą darbo sutartį su esamu darbuotoju galėtų pakeisti naująja. Mūsų principas toks, kad pataisos galiotų ne tik per karantiną bei pandemiją, bet ir po to, taip pat, kad nebūtų būtina mokėti minimalią algą. Taip, pataisos derintos su darbdaviais, bet iniciatyva išėjo iš mūsų. Su profsąjungomis nebendravome, bent jau aš ne“, – pripažino K.Glaveckas.

Profesorius neneigia, kad darbuotojai ir taip jau yra silpnesnioji pusė. Vienodas sąlygas sudaryti sunku, bet jei darbdaviai taptų silpnesniąja puse, prasidėtų kitos problemos“, – tikino Seimo narys.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė „Vakaro žinioms“ sakė, kad apie tokius liberalų užmojus išgirdusi iš konfederacijos teisininkų.

„Vėl grįžtume prie aršių diskusijų, kurios įvyko tvirtinant naująjį Darbo kodeksą, kai buvo stumiamos nulinės darbo sutartys, nors prieš jas protestavo visa Europa. Dabar liberalai drįsta grįžti prie šio klausimo. Mes savo ruožtu šią savaitę parengsime pranešimą, stebėsime balsavimus Seime ir kiekvienas Seimo narys, balsavęs už tokias pataisas, bus paviešintas. Nes tai yra akivaizdus darbuotojo teisių pažeidimas ir darbo sąlygų bloginimas. Iš esmės norima įteisinti tą pačią nulinę darbo sutartį, tik kitu pavadinimu. Tada darbdaviai su darbuotoju galėtų elgtis kaip nori, galėtų oficialiai kas mėnesį mokėti algas vos už 8 darbo valandas. Jokiu būdu to neleisime“, – užtikrino konfederacijos pirmininkė.

Profsąjungietė piktinosi liberalų gudravimu: aiškinamajame rašte jie tikina, esą taip bando apsaugoti nuo situacijos, susijusios su COVID-19, nukentėjusius verslininkus, tačiau projekte nenumatyta, kad jo galiojimas būtų laikinas – iki kol pandemija ir su juo susijusi ekonomikos krizė būtų įveikta.

„Pataisos galiotų visiems ir visam laikui. Baisiausia, kas įvyko per šitą karantino laikotarpį – jis atvėrė duris visoms senoms iniciatyvoms, kuriomis buvo bandoma dar labiau išplėsti darbdavių dominavimą prieš darbuotojus. Anksčiau tam buvo pastatytas labai stiprus barjeras, o dabar verslo lobistai ir liberalai bando pasinaudoti koronavirusu ir prakišti tai, ko anksčiau nepavyko. Mat supranta, kad visų dėmesys dabar nukreiptas į pandemijos suvaldymą ir labai palankus metas teikti iniciatyvoms, į kurias galbūt politikai neįsigilins. Darbuotojai negalės atkreipti politikų dėmesio, nes dėl karantino negali išeiti į gatves, todėl tuo naudojamasi. Bet nepavyks, mes neleisime“, – akcentavo I.Ruginienė.

Daugiau: https://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/norima_pavojingai_pakeisti_darbo_kodeksa/