LMPF | Valstybinė miškų urėdija turi vadovą
17172
post-template-default,single,single-post,postid-17172,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Valstybinė miškų urėdija turi vadovą

Valstybinė miškų urėdija turi vadovą

Vladas Kaubrė patvirtintas VMU direktoriumi. Pateikiame VZ straipsnį ta tema.

Valstybinė miškų urėdija netrukus turės naują vadovą: laukia nemenki iššūkiai
Dalius Simėnas

Seimo „valstiečių“ deleguotas aplinkos ministras Kęstutis Mažeika artimiausiu metu turėtų paskirti naują Valstybinės miškų urėdijos (VMU) vadovą. Atranką laimėjo Valdas Kaubrė, laikinasis VMU vadovas ir buvęs Panevėžio miškų urėdas. Jei bus formaliai patvirtintas, jo laukia nemenki iššūkiai subalansuoti įmonės finansinius, aplikosauginius tikslus ir atsispirti politikų įtakai artėjant kitų metų Seimo rinkimams.

Kad VMU vadovo konkursas įvyko, o atranką laimėjo V. Kaubrė VŽ patvirtino Aplinkos ministerija.

 „Dabar jo kandidatūra atiduota patikrinimui tarnyboms, kai bus išvada, tada ir skelbsime. Planuojama – kitą savaitę“, — spalio 3 d. sakė Justas Jaskonis, aplinkos ministro patarėjas.

VŽ žiniomis, VMU vadovo pareigų siekė du pretendentai, kurie atitiko keltus reikalavimus. Be V. Kaubrės, atrankoje dalyvavo Linas Baltrėnas, buvęs Kauno vandenų vadovas ir ilgametis Socialdemokratų partijos narys.

Miškininkų bendruomenėje kalbėta, kad nuo rugpjūčio iš VMU vadovo pareigų pasitraukus Mariui Pulkauninkui, šio posto taip pat siekė ir Rimantas Prūsaitis, buvęs generalinis miškų urėdas, tačiau pats R. Prūsaitis tai VŽ paneigė.

Kandidatams į VMU vadovo pareigas kelti reikalavimai turėti aukštąjį išsilavinimą, ne mažesnę kaip 3 metų patirtį miškininkystės ar aplinkosaugos srityje ir ne mažesnę kaip 3 metų vadovavimo didelei (bent 300 darbuotojų) įmonei patirtį.  Taip pat keltas reikalavimas gerai mokėti anglų, vokiečių ar prancūzų kalbą.

V. Kaubrė: galutinių parašų dar nėra

Penktadienį V. Kaubrė patvirtino laimėjęs Aplinkos ministerijos skelbtą VMU vadovo atranką, tačiau taip pat sakė, kad dėl jo paskyrimo į šias pareigas „galutinių parašų dar nėra“.

Pats V. Kaubrė, kuris, pasitraukus M. Pulkauninkui, buvo paskirtas laikinuoju įmonės vadovu, o nuo 2018 m. gegužės yra VMU direktoriaus pavaduotojas medienos ruošai ir prekybai, penktadienį pokalbiui telefonu nebuvo pasiekiamas. Vėliau į skambutį atsakė žinutę, kad iki spalio 7 d. atostogauja ir yra išvykęs iš Lietuvos.

Buvęs generalinis urėdas R. Prūsaitis teigė konkurse nedalyvavęs, kadangi skeptiškai vertino savo galimybes būti paskirtus į VMU vadovo pareigas.  Paklaustas, ar atranka, jo nuomone, buvo politizuota, komentavo taip:  „Aš ne šiandien gimęs, ir suprantu kur galima dalyvauti, o kur ne. Nenoriu veltui gaišti laiko“.

VMU yra valstybės įmonė, o pagal įstatymus tokį statusą turinčių VVĮ vadovus vienasmeniu sprendimu iki šiol skiria ir atleidžia ministrai, šiuo atveju VMU vadovą skirs aplinkos ministras K. Mažeika.

MU yra viena didžiausių VVĮ šalyje. 2018 m. 42 miškų urėdijas apjungus į vieną valstybės valdomą įmonę, VMU patikėjimo teise valdo 1 mln. ha valstybinio miško, kurio vertė, konservatyviais vertinimais, siekia apie 1 mlrd. Eur.

Vadovo laukia nemenki iššūkiai

Jei bus formaliai patvirtintas aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos, pastarojo laukia nemenki iššūkiai.

2019 m. nukritus medienos kainoms pasiekti įmonei Vyriausybės nustatytą tikslą į biudžetą iš parduotos medienos kasmet surinkti bent 41 mln. Eur.  Uždavinį dar apsunkina nuo 2018 m. rudens VMU įvesti aplinkosauginiai ribojimai vykdyti miško ruošos, medienos kirtimo darbus saugotinose teritorijose.

Artėjant 2020 m. Seimo rinkimams taip pat laukia iššūkis atsispirti politikų įtakai, kad pernai pradėta urėdijų reforma būtų tęsiama kaip suplanuota ir kaip įsipareigota Lietuvai įstojant į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją 2018 m. — užtikrinti valstybės valdomos įmonių (VVĮ) veiklos depolitizavimą ir didžiausią naudą mokesčių mokėtojams.

„Pati logika sako, kad vienas iš buvusiųjų pavaduotojų turėtų užtikrinti įmonės veiklos tęstinumą kur kas geriau, nei kas nors iš šono, juolab, kad ir ta kadencija gali būti pakankamai trumpa, metai. Pakartosiu, ką jau esu ne kartą sakęs, jog slogų vaizdą palieka pernelyg didelis įmonės vadovo priklausymas nuo politikų užgaidų. Tai, kad prie įmonės vairo stos jaunas miškų mokslus baigęs specialistas, vertinčiau tik teigiamai“, — komentuoja Aidas Pivoriūnas, Privačių miškų savininkų asociacijos direktorius.

VMU rugsėjį paskelbė, kad kitų metų pradžioje atnaujins lengvųjų automobilių parką, pirkdama 247 naujus automobilius. Į transporto parko atnaujinimą įmonė investuoja 5,2 mln. Eur.  V. Kaubrė pranešime teigė, kad tai pirmasis centralizuotas automobilių pirkimas, atliktas sujungus 42 urėdijas į vieną įmonę, tačiau kyla klausimas, ar tikintis gerokai kuklesnio VMU pelno šiemet, kai medienos kainos nuo metų pradžios yra nusiritę keliasdešimt procentrų, ar toks pirkinys prioritetinis ir ar sprendimas priimtas V. Kaubrės nepriklausomai nuo išorinių interesų.

„Išbandymas valdžia bus vienas sunkesnių“, – taip pat akcentuoja Algis Gaižutis, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos valdybos pirmininkas. Vienok V.Kaubrė, jo teigimu, jau parodė turintis kompetenciją vadovauti urėdijai.

A. Pivoriūnas tuokart būsimam VMU vadovui linki daugiau dėmesio skirti fundamentaliosios miškininkystės darbams, miškų ūkio rodikliams gerinti ir veiksmams žaliavinės medienos kainos didėjimui užtikrinti.

„Nes valstybinio miškų operatoriaus, kaip Didžiojo brolio sėkmė — tiesiogiai daro įtaką privatų miškų sektoriui“, — pridūrė A. Pivoriūnas.

Buvęs vadovas pasigedo politikų palaikymo

VŽ primena, kad pusantrų metų VMU vadovavęs M. Pulkauninkas iš posto pasitraukė 2019 m. rugpjūtį nesulaukęs didesnio politinio palaikymo jo vykdomai valstybinių miškų sektoriaus pertvarkai, nors ministras K. Mažeika pastarąjį ir mėgino perkalbėti.  Be to, M. Pulkauninkas kritikavo Vyriausybės sprendimą pakeisti prekybos valstybine mediena aukcionų tvarka, kuris leidžia valstybinę medieną parduoti iki 40% pigiau ir taip iš esmės įtvirtino šiltnamio sąlygas medienos perdirbėjams. Daugiausiai dėl aukštų medienos kainų VMU už 2018 m. į biudžetą pervedė 57,4 mln. Eur ir tapo daugiausiai dividendų pervedusia valstybės valdoma įmone. 2018 m. VMU gautas pelnas buvo 38,3% didesnis nei 2017 m. (26,6 mln. Eur). Vyriausybės 2018–2021 m. VMU nustatyta minimali metinė įmoka į biudžetą siekia 40,5 mln. Eur.  2018 m.

Tačiau, pasak iš VMU pasitraukusio M. Pulkauninko, 2019-ieji įmonei bus liesesni, kadangi kritus kainoms, dalis VMU klientų atsisakė brangiau ankstesniuose aukcionuose įsigytos medienos, nes jiems apsimoka mokėti baudą ir tikėtis mažesnės medienos kainos, negu vykdant sutartis su VMU. Europoje, daugiausia Vokietijoje, Lenkijoje, dėl audrų ir kenkėjų išaugusi pasiūla šiemet nulėmė medienos kainų kritimą. Be to, į Lietuvą įvežama nemažai pigesnės baltarusiškos medienos, o tai žemyn spaudžia ir valstybinės medienos, ir privačių savininkų parduodamos medienos Lietuvoje kainas.

Daugiau kaip šešiolika metų patirties miškininkystės srityje turintis V. Kaubrė valstybinėje miškų priežiūros sistemoje dirbo pastaruosius ketverius metus.

Miškininkystės magistro išsilavinimą turintis V. Kaubrė 13 metų dirbo privačiose užsienio kapitalo miškotvarkos bendrovėse – „Stora Enso Miškas“ ir „Domše Miškas“, o 2014 m. tapo Panevėžio miškų urėdu. Nuo 2018 m. sausio iki dabar Valstybinių miškų urėdijoje buvo paskirtas laikinuoju įmonės vadovu ir direktoriaus pavaduotoju medienos ruošai ir prekybai, taip pat ėjo Medienos prekybos ir logistikos skyriaus vedėjo pareigas.

Plačiau: https://www.vz.lt/verslo-valdymas/is-tarnybos-i/2019/10/04/valstybine-misku-uredija-netrukus-tures-nauja-vadova-laukia-nemenki-issukiai#ixzz61ekT2t7g