04 Bal Kęstutis Mažeika žada išjudinti įstrigusią urėdijų reformą
Paskirtasis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, kuris po priesaikos Seime ministro pareigas, tikėtina, pradės eiti nuo antradienio, balandžio 9 d., žada skubiai imtis neatidėliotinų darbų, o vienas iš svarbiausių bus įstrigusi urėdijų reforma. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) nario, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Kęstučio Mažeikos kandidatūrai į aplinkos ministrus pagal premjero Sauliaus Skvernelio teikimą Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pritarė trečiadienį.
“Pirmiausia įvertinsime situaciją ir kas suplanuota pagal Vyriausybės programą, t.y. reformas, jų eigą, iš jų prioritetas yra miškai, ypač medienos eksportas. Svarbu išsiaškinti, kodėl šiandien vyksta tas procesas ir dėl kurio labai piktinasi visuomenė – dėl didžiulių jos srautų į užsienį. Pirmas darbas įvertinti aplinkybes, kodėl tai vyksta, nes signalų jau ateina iš pramonės, kad jai trūksta vietinės žaliavos. Ištekliai, kuriuos reikėtų saugoti ir tausoti, išvažiuoja iš šalies nesukurdami pridėtinės vertės. Tai viena iš pagrindinių problemų”,- teigė K. Mažeika .
Pasak jo, toliau tęsiant miškų valdymo reformą reikės įvertinti darbus, kurie vėluoja – tai struktūriniai pokyčiai Valstybinės miškų urėdijos padaliniuose. “Nors jau turime visų regioninių padalinių vadovus, bet reikia pažvelgti į žemesnį lygmenį, ar pasiekti kelti tikslai dėl specialistų, girininkų ir eigulių, ar suformuotos padalinių komandos ir ar užtikrinama miško priežiūra, atkūrimas bei kiti procesai. Dabar, pavyzdžiui, yra problemų dėl miškasodžio ir pan. Visi sprendimai dėl miškų turi būti priimti greitai, nes matome, kad jie stringa, priimami ir vykdomi gana lėtai”,- kalbėjo paskirtasis aplinkos ministras.
Jis pažymėjo, kad jau geri metai, kai VĮ Valstybinė miškų urėdija neišsikelia į savo nuolatinę regioninę būstinę ir dėl to laukia vienas iš pirmųjų pokalbių su jos vadovybe, taip pat kokie padaryti sprendimai, kokie tikslai, vizijos ir matymai. “Turime atsakyti sau ir visuomenei, kas padaryta , taip pat kaip vyksta turto vertinimas, tvarkomas regioninių padalinių palikimas. Be to, esama signalų dėl investicijų, naujos technikos įsigijimo, viešųjų pirkimų, dėl trūkstamų pajėgumų, skundų dėl įkainių ir pan.”,- vardijo K. Mažeika.
Naujasis aplinkos ministras ir jo kamanda taip pat numato įvertinti visas grėsmes, galbūt ir iš užsienio, dėl medienos kainų svyravimų. “Matome signalų iš aplinkinių šalių, kuriose dėl kenkėjų planuojami didžiuliai kirtimai, o tai automatiškai reikštų, kad medienos pasiūla rinkoje bus didelė. Tad turime įvertinti savo poreikius ir susidėlioti prioritetus. Dabar, pavyzdžiui, kyla didelės aistros dėl pušynų Labanore kirtimo. Tie medžiai ilgaamžiai ir dar gali gyvuoti, mes turėtume orientuotis į menkaverčius peraugusius lapuočius, kurie gana greitai virs malkomis ar pigiausia mediena. Turime pradėti tvarkytis ir rinkai pasiūlyti tai, kas ant stalo”,- akcentavo pašnekovas.
Kokie pamąstymai dėl aplinkos viceministrų? Esą yra tam tikrų siūlymų, jau ir laikinai einantis aplinkos ministro pareigas energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas turėjo keletą kandidatų. “Ir aš turiu, bet būtų nekorektiška, kol nesuderinta su premjeru ir neatliktos kitos procedūros skelbti pavardes. Bet mano tikslas ir lūkestis, kad kandidatai turėtų atitinkamų sričių patirties, nes sprendimus reikės priimti greitai. Galbūt vienas iš viceministrų bus miškininkas”,- sakė paskirtasis aplinkos ministras.
www.miskininkas.eu inf.